Upp till bevis länsstyrelser
Så kom då det omtalade skyddsjaktsbeslutet från Naturvårdsverket. SNF och SRF protesterar, länsstyrelserna kommer inte att kunna hantera det nya regelverket menar de, det finns risk att det kommer att skjutas för många vargar. Det intressanta är att många jägare säger samma sak, länsstyrelserna kommer inte att kunna hantera den delegation de nu fått! Skillnaden är att de inte tror att länsstyrelserna kommer att medge jakt på tillräckligt många vargar!
Vän av ordning funderar nog över vad det egentligen är som regeringen och naturvårdsverket beslutat om? Hur kan den ena sidan tro att det kommer att skjutas för många när den andra tror att det kommer att skjutas för få?
Jag skall försöka förklara vad det är för fantastisk förändring av skyddsjakten som nu gjorts som föranleder kritiken, med ett ord. Ingenting!
Ingenting har gjorts som vare sig ökar eller minskar möjligheten till skyddsjakt! Det är exakt samma regler som gällde före nyår som gäller nu. Det enda som ändrats är att länsstyrelserna har fått rätten att bevilja skyddsjakt på eget initiativ. I sak har det ju ingen betydelse eftersom det strömmar in skyddsjaktsansökningar, länsstyrelserna lär knappast upptäcka nya behov som de drabbade inte redan upptäckt. Rätten för länsstyrelserna att besluta om skyddsjakt är ju heller inget nytt. Den rätten fick de för länge sedan. Så man kan undra varför det överhuvudtaget föranleder någon debatt.
Betraktarsidan tycker att 32 vargar är ett för stort skyddsjakts utrymme, brukarsidan tycker att det är för få. Betraktarna tycker dessutom att det är skrämmande att de som drabbas av skador får vara med och bestämma. Det skall enligt dem göras i Stockholm, i t ex Värmland finns det risk att länsstyrelsen lyssnar på och tar hänsyn till jägare som fått sina hundar sönderslitna av varg eller på de boende som var och varannan dag ser vargspår utanför trappan och därför inte vågar låta barnen gå till skolbussen.
Men om inget viktigt har ändrats, vad är det då alla bråkar om? Jo, art- och habitatdirektivet som styr rovdjursförvaltningen är inte tydligt. Vad är t ex en allvarlig skada och vad är en annan lämplig lösning på ett problem? Det är alltså tolkningen av direktivet som alla är rädda för. Betraktarsidan är rädd att länsstyrelsernas beslut skall leda till en praxis som innebär att det blir lättare att skjuta skadegörande vargar. ”Vår” sida misstänker att länsstyrelserna skall fortsätta att tolka reglerna som man gjort på senare tid i Dalarna, d v s mycket restriktivt. Helt klart är att regeringen anser att Dalarnas tolkning har varit fel.
Nu återstår alltså att se vilken länsstyrelse som kommer att ta första steget mot en vettigare och generösare tolkning av direktivet. I Bryssel kommer man inte att ha några invändningar, där var man snarare bekymrad över Sveriges restriktiva tolkning när vi träffade dem. ”Lösningen finns inte i Bryssel, den finns i Sverige”, sa kommissionären när vi träffade honom. Det här kan vara ett viktigt steg mot en lösning av en del av problemet.
SRF och SNF anser som sagt att den delegerade kvoten är för stor. De menar att naturvårdsverket överskattat behovet. Där har de fel, naturvårdsverket skall som jag ser det överhuvudtaget inte skatta behovet, det skall länsstyrelserna göra. Vi har regional förvaltning numera. Naturvårdsverkets enda uppgift är att se till att det inte skjuts fler vargar än att Sverige inte ”äventyrar målet om gynnsam bevarandestatus”. Även det är en följd av EU direktivet. Sen kan man med fog ifrågasätta om 32 vargar plus de som naturvårdsverket behållit för egen del, verkligen är hela det tänkbara uttaget.
Nu skall det bli spännande att se vilka länsstyrelser som beviljar skyddsjakt. Ansökningar finns det gott om! Man kan vara säker på en sak, SNF och SRF kommer att skicka den första de anser sig kunna ifrågasätta till Bryssel.
”Uffe Stridsberg, avspårning, sms varningar, vargwebben är några saker som jag kan räkna upp. Däremot kan vi inte sluta jaga med lös hund. Det finns inget alternativt sätt att jaga t ex älg.
Men en annan lämplig lösning vore ju att SRFs medlemmar ägnade hösten åt att driva älgar mot jägarna i de i olika vargreviren. Många drev o kilometer blir det! Har du kulmage, så lär du bli av med den!!!”
Gunnar!
I en stor del av landet har det inte funnits möjlighet att ”spåra av” denna vinter och vargwebb fordrar radiomärkta vargar, eller hur. .? Kvar finns då sms-varningar och det var då rätt tunt vad gäller ”lämpliga åtgärder” för att skydda hundarna från att bli vargdödade, som du föreslår. Men jag förstår, att släppa hundarna utom skyddande kontroll är alltid det rätta för dig även om hundarna löper stor risk att råka illa ut.
Ditt förslag till SRF-are att lösa jaktkort och driva älg för att minska kulmagen, är säkert väl tillämpbart på den redan etablerade jägarkåren. Att sitta på ryggstödsförsedda jaktstolen bredvid parkerade bilen är ett bra sätt att odla just – kulmage..
Inte omöjligt Gunnar!
Det förekommer att hela byar i Värmland ställer upp på detta med drev vid älgjakten, och då både värnare och skeptiker ;-)
Första gången jag hörde talas om det, var av en kvinna i Torsby.
Ett utmärkt tillfälle för de olika grupperna att mötas för övrigt, och lära känna varandra på en annan arena än rovdjursdebattens.
Uffe Stridsberg, avspårning, sms varningar, vargwebben är några saker som jag kan räkna upp. Däremot kan vi inte sluta jaga med lös hund. Det finns inget alternativt sätt att jaga t ex älg.
Men en annan lämplig lösning vore ju att SRFs medlemmar ägnade hösten åt att driva älgar mot jägarna i de i olika vargreviren. Många drev o kilometer blir det! Har du kulmage, så lär du bli av med den!!!
Gunnar!
Om man vet att man har ett vargrevir i det området man jagar med löshund i. Vad tycker du att det finns för ”lämplig lösning” som efterfrågas i Jaktförordningen, för att undvika att skada på hunden sker?
Tommy Olsson, självklart bevakar vi lst arbete med frågan, vi knappast passiva. Det finns en massa ansökningar för lst att besluta om.
Anders, som jag förstått kommer man inte att dela upp tilldelningen, möjligen informellt för att inget län skall ta alla.
Anders Åberg, exakt samma regler gällde tidigre, det som nu gjorts är att man förtydligat regelverket, Men eftersom direktivet inte har ändrats har reglerna i sak inte förändrats.
Gunnar rent konkret vad skall Sjf göra nu skall ni vänta och se hur länsstyrelserna
beter sig i skydsjakts ansökningarna eller tänker ni driva frågorna vidare det kommande året
Vad är ert mål i vargfrågan framledes
Och vad kommer ni att göra om inte länssyrelserna beviljar skydsjakter det kommande året
det måste väl finnas någon plan B Hoppas jag
Gunnar
Varför har det satts ett antal när det inte är något att bry sej om? Om ”kvoten” inte blir fylld väntar kritik. Om kvoten blir fylld blir det kritik. Skjuts det någon mer så kommer det att bli ett h-e väsen.
Kommer man att dela på ”tilldelningen” eller är det först till kvarn?
Men talet om att genomföra skyddsjakt i förebyggande syfte fans väl inte innan, eller?
Själv tyckte jag att det var en av dom positiva sidorna i det som kom från regeringen.
Ja, jag vet inte exakt vad dom menar, men om man kan ta bort vargar som rör sig in i bland hus och gårdar och skapar oro, innan något allvarligt händer, så vore det en bra sak, däremot finns väl goda skäl att anta att det är fler än 32 vargar som borde bort.
När man läser naturvårdsverkets tolkning av Art- och habitatdirektivet ser man att GYBS har upphöjts till en religiös dogm. Och NVV har tolkningsföreträde. Ett typexempel. Man erkänner att det blir besvär för fäbodsbrukare. Men så säger man: ”Finns det bara en fäbod kvar i ett område är den inte skyddsvärd”. Trots att denna fäbod då är det sista skyddet för mulbetesbiotopen med dess unika artsammansättning. Framtiden är bister för vargstammen. Den kommer snabbt att visa vad som händer när vargarna får föröka sig ohämmat. För 32 vargar motsvarar inte på långa vägar 2012 års tillskott till stammen.
Vid de flesta avslagen på skyddsjaktsansökningar säger man att andra åtgärder ska försökas. Men man undviker att säga vilka. (Av det enkla skälet att man vet inte).
För övrigt anser jag att Mikael Karlsson är patetisk med sitt tal om elefanter, tigrar och getingar. För vilken gång i ordningen ser han utrotning av ryska vargar i Sverige när vi får en ändring av något slag.
Mats S Johansson, de är tragiska figurer.
Gunnar.
Följer man med på SRFs facebooksida i kväll där både styrelserepresentanter och kommunikatörer deltar kan man nästan tro att de kommer att anmäla eftersök på varg också. Undrar om de ska anmäla den som körde bilen eller den som gjenomförde eftersöket. Beror kanske vad SVAs obduktion visar…