Vad är syftet?
Ännu en dag i positiv anda! Efter många turer så fick vi då äntligen till ett möte med Länsstyrelsen i Norrbotten med anledning av hur man ser på att nyttja länets naturreservat för jakt. Några konkreta fall finns till grund för mötet där man bara tillåter älgjakt, något som irriterar jägarna som samtidigt med älgjakten vill ha möjlighet att fälla björn och kanske också jaga småvilt. Många gånger hör man att folk är tveksamma till reservat av olika slag eftersom man tror att det läggs en ”död hand” över området vad gäller att nyttja det till annat än promenader. Nu visar en mer grundlig genomgång att man i alla fall i Norrbotten inte alls har den synen på reservat. Visst finns det äldre reservat med jaktliga restriktioner, men det är relativt få. De som mest märker av detta är kustjägarna eftersom det är där de flesta reservat med jaktförbud finns. Sen finns självklart enorma arealer inåt landet i nationalparker och världsarvsområden som har egna regler, men det är en lite annan fråga. I regelverket runt reservatsbildning står att man får införa restrektioner i användandet för att uppnå syftet med reservatet, däremot får man inte inför restrektioner om det inte är kopplat till att uppnå syftet. Här kommer lite olika intressanta tolkningar in i bilden, men budskapet var klart från Länsstyrelsen – en normalt genomförd jakt enligt de beslutade allmänna jakttiderna är i grunden förenligt med ett naturreservat! I vissa fall är jaktförbud eller begränsningar i jakten rent kontraproduktiva eftersom man kanske vill begränsa en viltstam för att under lätta för en annan. Ett exempel är rödrävens expansion uppåt fjällvärlden som leder till problem för fjällräven. Att då inte få jaga rödräv i fjällen skapar problem! Att lägga jaktförbud i områden kan i många fall innebära att ingen överhuvudtaget besöker området vilket i sin tur kan ge fristad åt den i dagarna aktuella mårdhunden. Exemplen är många. Det finns alltså all anledning att bevaka reservatsbildningar så att inga jaktförbud införs i regelverket samtidigt som man bör gå igenom alla gamla reservatsföreskrifter och undanröja jaktförbud överallt där man inte kan peka på att just jaktförbudet finns för att uppnå syftet med reservatet!
Självklart finns det motstående intressen även här, konstigt vore det kanske annars. Något som nämndes var jakten kontra det rörliga friluftslivet. Jag måste erkänna att jag först inte förstod frågeställningen. Jakten ÄR en del av det ”rörliga friluftslivet” (även om vissa är mindre rörliga än andra) men man ansåg ändå att man ibland måste begränsa där icke-jägare kunde känna sig störda av jakt. Till exempel införa begränsningar vissa dagar i veckan. För egen del så känns konflikten konstgjord, vilken konflikt finns egentligen i praktiken mellan ”skogsflanörer” och jägare? Särskilt i ett län av Norrbottens storlek och befolkningsmängd!?
Ett annat argument som har framförts är omsorgen om den biologiska mångfalden!? Som tur var inte från myndigheten utan från en annan part. I vilket sammanhang skulle jakt bedriven enligt lagar och paragrafer vara i närheten av att hota den biologiska mångfalden? I mitt tycke ett argument som inte har med reservatsfrågan att göra utan mer är ett utslag av rent jaktmotstånd. Jag tror att det är viktigt att fundera på grunderna för varför vissa för fram sina argument och i det här fallet känns det extra befogat!
Ett reservat kanske inte bildas för att underlätta jakt, men många gånger är det trevliga områden att jaga i. Särskilt om man som jag jagar med skällande fågelhund! Att man då så tydligt visar att man från myndighetens sida ser så positivt på jakt är något man får lyfta på hatten åt! Nu återstår som sagt bara att lyfta bort alla de onödiga begränsningar som finns i de äldre föreskrifterna!


Kerstin, visst finns det säkert områden som det kan finnas behov av begränsningar i, även om jag själv har deltaig i en har- och rådjursjakt i Haga slotspark tillsammans med både jaktlag och helgflanörer. En mycket udda jaktsituation, men ändå genomförbar! Ett litet förtydligande kanske kan vara på sin plats vad gäller reservaten. Det är inga obetydliga små marker i städernas utkant det rör sig om häruppe. Totalt är 1 847 726 hektar undantagna som reservat i Norrbottens län. De övervägande arealerna ligger i inlandet och sen ett antal ute i skärgården. Arealmässigt är de stadsnära reservaten i norr försumbara. Det positiva är alltså att man från myndigheterna inte ser någon konflikt mellan reservatstanken och jakten! Men eftersom över 24 000 hektar har totalt jaktförbud, nära 286 000 hektar endast är godkända för älgjakt och 39 000 hektar endast för skyddsjakt så finns det en hel del arealer att öppna upp. Arealer som många gånger inte alls är vare sig stadsnära eller attraktiva strövområden!
Björn!
Jag tror för det första att det finns många som blandar ihop nationalparker och naturreservat.
Många naturreservat ligger på korta avstånd från större samhällen, och används ofta som strövområden under t ex helger. På en del håll betar tamdjur i naturreservaten, för att hålla marken öppen.
Att jakten begränsas i naturreservaten av olika anledning, ser jag inte som särskilt konstigt – under förutsättning att det finns uppenbara skäl vill säga. Det vore nog varken till jägarnas eller skogsflanörernas fördel, om jakt förekom under de tider då det finns mycket folk i markerna. Det finns annars en mängd människor som faktiskt inte törs gå ut i skogen och plocka bär och svamp under sensommaren/hösten, just p g a jakten. Då tycker jag inte det är fel att även dom kan söka sig till områden som är garanterat fria från jakt, åtminstone på helgerna.
Vissa hävdar ju trots allt att det till och med finns för mycket älg i marker där jägare ”huserar”. För de vanliga viltarterna finns det nog ingen skillnad på täthet innanför och utanför reservaten, det är de för små för. Skillanderna ligger nog mer på växtnivå och lägre djur. Jag som jägare uppskattar väldigt mycket orörd skog och njuter av varje dag i en sån. Jag tror att konflikterna mellan jägare och de som inte jagar är betydligt överdrivna, särskilt som vi ser att majoriteten av reservaten i norr faktiskt inte har restriktioner alls, medan andra är begränsade till älgjakt.
Hej Björn.
Visst är det märkligt att man i vissa stunder pratar om biologisk mångfald och i andra stunder skall förbjuda jakt. I sörmland har vi haft uppe frågan i samråd för naturvård, skogliga sektorsrådet samt i viltförvaltningsdelegationen och ALLA tycker att jakt skall ske i naturreservat, som i och försig är mindre här än i norr, annars kommer exempelvis klövviltsstammarna att utarma den bilogiska mångfalden. Även jakt efter fågel är en naturlig del av ett naturreservat, i ytterst få fall påverkar det spelplatser ect, fåglarna förflyttar sig ju ganska lätt.. Hur som i Sörmland finns det inget naturreservat (av 130 st) som har jaktförbud.
mvh Jonas/ kollega.
Jag tycker det är bra att det finns naturreservat och nationalparker, där skog och mark är orörda och att man som icke jägare och naturmänniska kan njuta av naturen, då får man i sådana fall , ha områden där jägarna får vistas och jaga och naturreservat där vi andra som ej jägar kan få gå i lugn och ro och njuta , där djur ska få leva i naturen & där man kanske får möjligheten att se en älg på nära håll, jag tror inte att det handlar om att man är emot jägare, men jag tycker att det ska finnas områden både för jägare och icke jägare, för det måste ju finnas skog och mark där det vilda måste få leva, och om man har dessa olika områden, så skulle det nog underlätta för alla…
I Sverige får man ju t.om jaga i nationalparker, något som jag tycker känns mer än tveksamt, där borde verkligen naturen få chansen att sköta sig själv, annat än då för att hålla efter eventuella invandrade arter man inte vill ha där.
Därför trodde jag inte det fanns restriktioner i reservat, men ibland kanske det kan vara befogat beroende då på syftet, men annars borde väl inte jakten inkräkta så mycket på reservatstanken.