Förvånansvärt lugn midsommar

,

Så är man då tillbaka ”i selen” efter några dagar inåt landet med fiske och lite social samvaro. Hade nog trott att man skulle bli tvugen att stänga av telefonen för att slippa prata älgutredning hela ledigheten men det har varit lugnt. Jo, det finns faktiskt mobiltäckning även i Norrbottens inland, i alla fall rätt hyfsat! Nåja, det är säkert andra som har fått ta del av det om jag förstår min kollega Gunnar rätt i det han skriver här.
En intressant vinkling har framförts i något mail under helgen nämligen att den nu lagda älgutredningen på något sätt skulle slå undan fötterna på viltvårdsområdena. Vilken koppling älgjaktsystemet har till våra viltvårdsområden är höljt i dunkel, men för de som har tagit som sin livsuppgift att på oklara grunder hävda enskilda markägarens rätt att jaga på grannens vilt så måste uppenbarligen alla tillfällen tas tillvara. Eftersom den senaste staliga utredningen om fiskevårdsområden tog så klart ställning för den modell vi har inom jakten så känns det ändå rätt lugnt även på den fronten just nu.

Vy över fiskevatten.jpg

Kan inte låta bli att reflektera lite över helgens fiske och tankarna på att vi ska sälja vår natur i turismens namn. Onekligen finns det fantastiska fiskevatten runt om i Norrbotten, men hur tänker man när det gäller boendet? Att förvisas till en asfalterad parkeringsplats i en liten barack som dessutom kostar en hel del pengar gör knappast att man längtar tillbaks just till Kraja i Arjeplog! Däremot är fiskevattnen däruppe något man kan drömma om länge. Men det är väl något som gäller allt vi håller på med, vill man nå framgång så är helheten viktig, alltså både innehåll och förpackning – eller kanske snarare att det inte alltid går att kompensera dåliga delar med bra utan helheten i innehållet måste vara bra rakt igenom. Jag tycker själv att de som säljer fisketurism i Arjeplog måste fundera mer på helheten efter helgens övningar! Eller är det nån som längtar till en helg i stugorna här nedanför?

20090620 KRAJA camping.JPG

3 Kommentarer
  1. Stene says:

    Men skall ni fiska eller sitta i stugan och spela fia med knuff?
    Jag hade kommit till stugan snabbt packa ur det som måte ur och sedan lagt mig för att sova. Sedan vakna och åkt och fiskat igen. Så hur det ser ut där man bor kan kvitta. Har bott i värre ”stugor” (för vissa av dem… jaja.. stuga är väl att överdriva). sedan kan det vara lite kul att prata med grannar, hur det gått för dem etc. Men som sagt skall ni sitta och spela fia så är dessa stugor kanske inte så kul.

Kommentering är stängd.